U Uranie 18, Praha 7, 170 00
+420 602 363 446
josef.sir@3epraha.cz

Modelování Bugatti v platformě

Podpora výuky CAD/CAM ve školách

Modelování Bugatti v platformě

3D EXPERIENCE for EDU je cloudový sdílený prostor, který mohou školy a studenti využít pro svoje projekty a práci. Obzvláště nyní, v období distanční výuky se toto řešení ukazuje jako velmi funkční náhrada klasické frontální výuky ve školách.

Hlavními nástroji pro konstruování je xDesign a xShape, které najdete v 3D Creator a 3D Sculptor.

Práce s těmito nástroji je velmi intuitivní a překvapivě rychlá, protože díky práci přes webový prohlížeč můžete využít výpočetní časy sdružených cloudových prostředků a vykreslování tak není závislé na kvalitě grafické karty.

Podívejte se v krátkosti na ukázku práce vytvořenou právě těmito nástroji na platformě 3D EXPERIENCE, která byla představena při prezentaci na konferenci 3D EXPERIENCE WORLD 2020 a jejíž záznam najdete na konci tohoto článku.

xDesign a xShape

Platforma, včetně modelových aplikací xDesign a xShape, je v cloudu. Základní informace  najdete v našich předcházejících článcích o platformě.  Na obrázku vidíte, jak může vypadat DASHBOARD pro tým, který spolupracuje na řešení úkolu.  

xDesign, je nástroj pro mechanické návrhy s funkcemi podobnými SOLIDWORKS. V záznamu přednášky ukazují přednášející základní úkol, který si určili. Využít aplikaci xDesign ke snížení hmotnosti uchycení motoru ventilátoru, a s využitím xShape navrhnout 3D tisknutelné tělo pro automobil ze základního návrhu. Pomocí aplikace 3D Play spolupracovali na tom, co by se mělo v designu změnit.

V přednášce také uvidíte několik rozdílů mezi SOLIDWORKS a xDesign, včetně nástroje Design Guidance. Tento nástroj umožňuje uživateli aplikovat na 3D model zatížení v reálném čase a software určí, jaký by měl být optimální tvar součásti. 

Program SOLIDWORKS Simulation Professional má podobný nástroj, který se nazývá studie topologie. Výsledný model ukazuje optimální tvar součásti poté, co software zohlední mechanické parametry, které uživatel zadal do systému.

xShape

Poslední část prezentace bude asi nejzajímavější, protože xShape je nový koncept modelování.  xShape využívá metodu modelování nazvanou SUB-D modelování, kde začínáte „kostkou“ materiálu, kterou můžete tlačit a táhnout povrchy, abyste vytvořili specifické organické tvary. Karoserie vozu, kterou přednášející ukazují v prezentaci bude navržena s nástrojem  xShape a inspirace pro tento návrh vychází Bugatti Type 57SC Atlantic z období art deco z roku 1937.

A jak se pracuje s xShape. Začnete s geometrií kostky, a pak přemísťujete povrchy a čáry a transformujete původní geometrii na něco zcela jedinečného a organického

Vlastní návrh v xShape využil skicu původního modelu Bugatti, podle které docházelo k transformaci geometrie.

Tažením  a úpravou geometrických prvků pak byl postupně podle této skici vytvořen model vozu.  Hustotu sítě pro tvarování můžete v průběhu práce měnit.

Na závěr prezentace ukázali přednášející model tohoto návrhu vytištěný na 3D tiskárně. 

Ze záznamu celé přednášky si můžete udělat obrázek o možnostech využití platformy 3DEXPERIENCE, zejména nástrojů pro navrhování a modelování xDesign  a xShape, které jsou poměrně revoluční, protože nabízí mnohem jednodušší způsob, jak vytvářet organické tvary, které je obtížné konstruovat v klasických CAD programech.

Celou video prezentaci  si můžete prohlédnout, celé video je k dispozici zde .

https://www.youtube.com/watch?v=KTzjeGS7GQ4&feature=youtu.be

 

Napsat komentář