U Uranie 18, Praha 7, 170 00
+420 602 363 446
josef.sir@3epraha.cz

Seznamte se s platformou 3D EXPERIENCE

Podpora výuky CAD/CAM ve školách

Seznamte se s platformou 3D EXPERIENCE

Platforma 3DEXPERIENCE nabízí uživatelům SOLIDWORKS možnost vytvářet a řídit návrhy v cloudovém prostoru platformy prostřednictvím webového prohlížeče. To je velmi významný rozdíl od současné řady produktů společností Dassault Systèmes, jako jsou produkty SOLIDWORKS nebo CATIA, které používáme na svých PC. Jednou u hlavních výhod cloudového řešení je možnost spolupráce v reálném čase bez ohledu na místo, kde se nacházíte a bez ohledu na to, zda pracujete na PC, tabletu nebo mobilu.

Pro správné využití funkcí platformy 3D EXPERIENCE  je potřeba se seznámit se čtyřmi základními oblastmi, které novým uživatelům usnadní  pochopení správných postupů, jak s tímto nástrojem pracovat.

 1. Přístup (Tenant)
 2. Řídicí panel (Dashboard)
 3. Role v platformě (Role)
 4. Aplikace (Apps – řada zdrojů je také označuje jako  Widgety)

Aby bylo možné začít pracovat s platformou  3D EXPERIENCE, musíte mít přístup ke konkrétní platformě (Tenant), zjednodušeně řešeno „prostoru“ , ve kterém můžete pracovat.  Můžeme tento prostor – „PLATFORMU“ – vnímat i jako webový portál vaší skupiny nebo organizace, ve kterém vám administrátor přidělil určitou roli s právy, které určují vaše možnosti práce v platformě.

ADMINISTRATOR (správce)  TENANT/vaší platformy  organizuje a řídí veškerý obsah a všechna oprávnění členů, kteří jsou uživateli platformy (zpravidla jsou označováni jako CONTRIBUTOR.  Uvnitř každé TENANT/vaší platformy existují různé role,(ROLE) které jsou specifikovány tak, aby odpovídaly funkcím zaměstnanců. Uživatelé mohou být členy více platforem a  uvnitř každé platformy mohou mít jednu nebo více rolí. Role můžete zjednodušeně považovat za skupinu oprávnění a přístupů k aplikacím, které můžete využívat.

V současné době již existuje více než sto různých rolí a další budou určitě dále vznikat, protože řada zákazníků si bude vytvářet role specifické pro jejich podnikání. 

Například pokud jste konstruktér, budete určitě používat roli 3D Creator. Najdete zde nástroje  (xDesign), které jsou  velmi podobné aplikacím SOLIDWORKS, na které jsme zvyklí z desktop verzí. Pokud pracujete jako průmyslový designér, budete mít přístup k roli 3D SCULPTOR, umožňující využít aplikace pro tzv. sub-D modelování. (xShape).   Role uživatelů určuje administrátor platformy na základě potřeb skupiny nebo firmy, která platformu používá.

Jakmile uživatelé získají pozvání a obdrží určitou sadu rolí, mohou začít platformu využívat a spolupracovat mezi sebou.  Na začátku to znamená přihlášení a vytvoření vlastního profilu.

Základem je DASHBOARD

Základním prvkem práce v platformě je tzv. Dashboard(Nástěnka). Dashboard 3DEXPERIENCE funguje jako základní rozhraní platformy s řídícím panelem. Uživatelé mohou vytvářet svoje vlastní Dashboardy nebo mohou mít přístup k Dashboardům jiných uživatelů, kteří je na svoji „nástěnku“ pozvali.  Bez ohledu na obsah jsou všechny Dashboardy spravovány a organizovány stejným způsobem. Pojďme se tedy nyní podívat na celkové rozvržení typického Dashboardu.

Při pohledu na DASHBOARD najdou uživatelé několik oken, které tvoří komunikační prostředí platformy 3D EXPERIENCE a ve kterých se odehrává „komunikace“ v platformě. Pojďme se podívat na jednotlivé části Dashboard.

Na pravé straně v horním pruhu najdete následující ikony:

 • „Me“ – všechny informace týkající se vašeho účtu
 • „Noticication“ – upozorní vás na změny ve vašich komunitách a společných prostorech SWYM
 • „Add“ – umožňuje vytvoření nového obsahu
 • „Share“ – sdílení a publikování obsahu
 • „Content“ – přístup k veškerému obsahu a jednotkám
 • „Communities“ – přístup k obsahu z komunit SWYM
 • „Help“ – uživatelská pomoc, podpora a uživatelské komunity

V horní části obrazovky také najdete v panelu nástrojů vyhledávací okno.  To vám umožňuje vyhledávat uvnitř vaší platformy (Tenant) samostatně konkrétní obsah. Pokud budete pokračovat v horní části lišty, najdete další nabídku „Dashboard Menu“. Toto rozbalovací menu vám dává možnost sdílet, upravovat, duplikovat, spravovat a mazat vybraný panel.

Důležitou součástí horního řídicího panelu je kompas 3D Experience, který se nachází v levém horním rohu. Výběrem kompasu mohou uživatelé 3DEXPERIENCE přistupovat k portfoliu rolí, aplikací a řešení. Kliknutím na kompas se vám v levém pruhu zobrazí vaše role a přidělené aplikace.

Kliknutím na konkrétní aplikaci a přetažením na hlavní panel nástěnky si přizpůsobíte svůj pracovní prostor. V něm můžete mít otevřené jedno nebo i více oken s aplikacemi a můžete se tak při práci mezi nimi přepínat.

Podrobnější informace o práci s DASHBOARD najdete v našem dalším článku ze serie o platformě 3D EXPERIENCE. 

Aktuálně existuje již řada rolí a stovky aplikací, které lze na platformě využívat, konkrétní uspořádání si modeluje firma dle svých potřeb.

Jestliže shrneme dosavadní informace, můžeme v jednoduchém grafickém přehledu vytvořit diagram s celkovou strukturou naší platformy (tenant).

Základem je TENANT  – což je naše skupinová/firemní platforma s kódovým označením pro hledání a  s naší vybudovanou strukturou.

ROLE – přidělené role, které mohou uživatelé naší platformy využívat

DASHBOARD – společná nástěnka pro týmovou spolupráci

SWYM – komunikační nástroje pro týmovou spolupráci

APPS – aplikace, které mohou jednotliví členové našeho týmu používat.

Role a aplikace mají zpravidla vlastní a standardizované „řídící panely“, které využíváme pro svoji práci s rolí nebo aplikací.

Hlavní výhody platformy 3D EXPERIENCE

Většina z nás je zvyklá pracovat ve standardním prostředí svého počítače a přechod na práci s platformou může být složitý a určitě bude přinášet řadu otázek a nutnosti učit se nové postupy. Následující uvedené výhody by nás měly přesvědčit, že se nám vyplatí platformu využívat.

 • Pamatujete si, když váš software CAD havaroval a ztratili jste data? Nebo když přepíšete soubory CAD ve vašem pracovním adresáři. Díky 3DEXPERIENCE jsou vaše návrhy CAD neustále ukládány, takže vaše data jsou stále aktuální a kdykoliv a kdekoliv je potřebuje. Neztrácíte čas obnovou dat.
 • Pamatujete si, kdy jste potřebovali aktualizovat svůj systém? Zpravidla se přihlásí vždy, když to nejméně potřebujete. A stojí vás to poměrně dost neproduktivního času. Platforma 3DEXPERIENCE se aktualizuje sama a po dokončení vám jednoduše pošle e-mail.
 • Stali jste se obětí virového útoku, který poškodil vaše data? S 3DEXPERIENCE jsou vaše data zabezpečena na dedikovaném serveru s omezeným přístupem a pod ochranou společnosti Dassault Systèmes.
 • Už jste někdy potřebovali pracovat na návrhu, ale jiný uživatel jej upravoval? Reálná spolupráce v čase je nemožná u typického softwaru CAD, jako je SOLIDWORKS – ale u platformy 3DEXPERIENCE je to základ pro týmovou spolupráci
 • Potřebujete stále vyšší částky na upgrade pracovních stanic, aby zvládali stále vyšší nároky CAD systémů, zejména pro animace a vizualizace vašich návrhů? S platformou 3D EXPERIENCE nemusíte investovat do hardwarového vybavení, stačí jen dobré připojení na internet.

Chcete- li  zvýšit vaši produktivitu, zkrátit dobu přípravy svých návrhů, zabezpečit svá data a mít k nim přístup z celého světa, pak je čas se připojit k platformě 3DEXPERIENCE. Budete produktivnější, efektivnější a rychlejší a bude vás to i bavit!

Víme, že pro mnoho uživatelů CAD je obtížné vnímat nápor nových produktů a může být obtížné se je neustále znovu učit. Platforma 3DEXPERIENCE pochází od společnosti Dassault Systèmes, která již řadu let vytváří produkty CAD, které znáte a tak pro vás nebude obtížné začít používat tyto nástroje budoucnosti pro spolupráce, konstrukci, výrobu i správu dat.

Další informace naleznete na adrese: https://www.3ds.com/about-3ds/3dexperience-platform/ .

 

Jedna odpověď

 1. […] informace o platformě  jsem popsal v článku  Seznamte se s platformou, nebo v návazných článcích cyklu Vítejte na platformě, které najdete na tomto blogu.  Nyní […]

Napsat komentář