U Uranie 18, Praha 7, 170 00
+420 602 363 446
josef.sir@3epraha.cz

18. ročník soutěže v NC programování

Podpora výuky CAD/CAM ve školách

18. ročník soutěže v NC programování

Na Střední průmyslové škole Na Třebešíně v Praze proběhl v úterý 28. ledna již 18. ročník tradiční soutěže studentů středních škol v NC programování. Studenti mají možnost v konkurenci zúčastněných škol ukázat, co se již naučili a jak zvládají řešit úkoly v časovém limitu. Soutěží se ve dvou kategoriích, ruční programování a práce v CAM  programu. Je tradicí našich soutěží, že účastníci nemusí zpracovávat zadání v konkrétním NC programu, ale mohou si na soutěž přivézt i vlastní PC  s programem, který používají ve škole.  Můžeme tak zároveň i porovnávat zpracování zadání v různých  systémech a vyměnit si vzájemně zkušenosti. Zadání pro soutěž připravili  technici našeho CAM  oddělení a při jeho zpracování se pochopitelně inspirovali u výrobků běžné výrobní praxe. 

Nejčastěji použitými systémy v letošním ročníku se staly Mikroprog pro ruční programování a Surfcam pro CAM zpracování.  Kromě  zpracování programu jsme měli pro studenty připraveny ještě dva další úkoly. V tom prvním museli v zadaném programu v ISO kodu odhalit chyby a namalovat výrobek, který byl v kodu ukryt. A v tom druhém jsme  využili jejich mobilů a připravili jsme pro ně on-line test, ve kterém odpovídali na vybrané otázky z technologie a přípravy NC programu  A učitelům jsme pochopitelně dopředu ukázali, jak si podobný test do výuky připravit a využít. Okamžitě opraveno a vyhodnoceno, bez papírů a složitého vyhodnocování.

Mitutoyo pro školy

Zatímco studenti zpracovávali své zadání, pro učitele  jsme připravili  setkání s pracovníky firmy Mitutoyo. Firma, která je leadrem v oblasti měření ve strojírenské výrobě.  Seznámili je s nabídkou nejen poměrně široké řady výukových materiálů, které si mohli ihned odnést. A také s  praktickou nabídkou exkurzí nebo návštěv v jejich provozech, kterými mohou doplnit nebo obohatit  školní výuku. 

Kdo vyhrál?

V každé soutěži musí někdo vyhrát a někdo skončit poslední, ale to není to nejdůležitější. U nás vyhrávají všichni, kdo našli odvahu a soutěžili, a odměňujeme ty, kteří byli  při zpracování nejlepší.  Letos to byli Lukáš Hejhal z  VOŠ a SPŠ ze Strakonic a Petr Kresta s Davidem Páchou ze SOŠ  z Frýdku Místku v kategorii ručního programování a Patrik Hovjacký ze SPŠ strojnické v Olomouci, Adam Kalous z VOŠ a SPŠ ze Strakonic  a  Jakub Hadaš opět z Olomouce. V celkovém hodnocení škol pak vyhrála SPŠ strojnická Olomouc, následována SOŠ z Frýdku Místku a VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb  ze Strakonic. 

Všem zúčastněným děkujeme za jejich výkony  a blahopřejeme těm nejúspěšnějším. A kdo by chtěl ve škole vyzkoušet naše letošní zadání, najde je v naší EDU Akademii.

 

Napsat komentář