U Uranie 18, Praha 7, 170 00
+420 602 363 446
josef.sir@3epraha.cz

Na pomoc distanční výuce

Podpora výuky CAD/CAM ve školách

Na pomoc distanční výuce

Asi nečekané a velmi rychlé rozhodnutí o zavření škol určitě způsobilo nemalé problémy v rámci přípravy komunikace se studenty v době, kdy nebudou ve škole. Přinášíme vám inspiraci a návod k tomu, jak rychle a jednoduše nastavit testy pro zkoušení vědomostí, které by studenti měli doma v rámci samostudia získávat. Obě aplikace jsou on-line, instalujete jen spouštěcí prostředí pro vstup a umožňují velmi rychlé nastavení testů a on-line sledování aktivit studentů.

A využít se dají i když budou studenti zase zpátky ve školních lavicích. Obě aplikace mám vyzkoušené a používám je při své výuce.

SOCRATIVE

Je aplikace pro rychlou tvorbu on-line testů, která vám umožní zkoušet a testovat své studenty skutečně v reálném čase, okamžitým vyhodnocením i uložením výsledků. Pro studenty funguje aplikace i na mobilech a nepotřebujete k činnosti žádné další vybavení kromě internetu.

Tento rychlý průvodce vám pomůže s registrací prostřednictvím webové aplikace nebo aplikace pro iOS. Proces je stejný pro oba, takže se nemusíte příliš starat o platformu, kterou používáte! 

Přejděte na adresu https://socrative.com/ a klikněte na tlačítko Sign up for free

Po kliknutí přejdete na stránku  výběru PLAN, kde jsou popsány funkce a ceny pro  jednotlivé verze aplikace. Pro vaše potřeby zkoušení a testování bohatě stačí plán FREE, tj registrace zdarma. Placené verze pak nabízí rozšiřující funkce. Tlačítko SIGN UP vás odvede na přihlašovací formulář, kde jednoduchým vyplněním získáte učitelský účet, který vás opravňuje k vytváření testů.

V účtu učitel FREE máte k dispozici tzv. ROOM/MÍSTNOST, což je vaše virtuální třída, ve které můžete vytvářet a spouštět testy. Počet testů je neomezen, pro základní testování můžete v ROOM připravit různé testy pro vaše skutečné třídy. V režimu FREE můžete spustit aktuálně vždy jen jeden test, ale po jeho skončení a uzavření můžete spustit další. Takže například v 10 hodin pustíte test pro první ročník a v 11 hodin test pro druhý ročník. Do jednoho testu můžete „přihlásit“ v režimu FREE max. 50 účastníků. Při tvorbě účtu si jen zadáte pojmenování MÍSTNOSTI, podle které vás pak studenti najdou a přihlásí se k testu.

Po přihlášení do svého účtu uvidíte 6 tlačítek ve dvou řadách. 

QUIZ – možnost tvorby testu, varianty otázek určují tlačítka v druhé řadě – výběr z několika, ANO/NE a krátké odpovědi. U varianty krátké odpovědi jen dejte pozor, program je v angličtině a neumí vyhodnocovat českou diakritiku.

SPACE RACE – Nastavení podmínek pro testování, spuštění a sledování průběhu testu on-line

EXIT TICKET – ukončení online testu a vyhodnocení výsledků

Tvorba a příprava testu je velmi jednoduchá, Zadáte název a přidáváte otázky, při tvorbě nemá program a psaní problém s diakritikou. U každé otázky určíte správnou odpověď pro vyhodnocení, můžete přidat i vysvětlení správného řešení, které se pak ukazuje studentům, když špatně odpoví.

Nastavení testu je také jednoduché a i přes angličtinu intuitivní a snadno pochopitelné.

Přihlášení studenta do ROOM

Studenti si nainstalují aplikaci SOCRATIVE (do telefonu nebo PC) z příslušného „obchodu“ svého operačního systému, kterou spouští ve studentském režimu, při přihlášení zadají označení vaší MÍSTNOSTI, které jim musíte sdělit či poslat.

Jakmile se studenti připojí k učitelské místnosti, budou se moci účastnit všech aktivit, které jsou spuštěny, dokud se neodhlásí. Pokud není spuštěna žádná aktivita, zobrazí se zpráva na obrázku vpravo. 

Jakmile test spustíte, bude kvíz automaticky spuštěn i pro studenty!

Spuštění kvízu

Spuštění kvízu provádíte ve vašem učitelském účtu a jakmile ho „odstartujete“ je automaticky spuštěn ve studentských účtech těch, co jsou přihlášeni do vaší MÍSTNOSTI/ROOM 

Na hlavní spouštěcí stránce klikněte na Kvíz :

vyberte kvíz, který chcete spustit
můžete využít funkci vyhledávání

Vyberte si způsob vyhodnocování:

  • Instant Feedback – Okamžitá zpětná vazba –Studenti obdrží okamžitou správnou / nesprávnou zpětnou vazbu a vysvětlení (pokud je k dispozici) po každé otázce. Studenti odpovídají na otázky v pořádku a nemohou přeskočit nebo změnit své odpovědi. Jejich průběh můžete sledovat v přehledu LIVE RESULTS
  • Open Navigation – Otevřená navigace –Studenti mají možnost přeskočit otázky, upravovat své odpovědi a procházet kvíz vlastním tempem. Po dokončení odešlou celý kvíz. Jejich průběh můžete sledovat v přehledu LIVE RESULTS
  • Teacher Paced – Učitel řídí –ovládáte zobrazování otázek; pošlete jednu otázku a sledujte odpovědi, jak studenti odpovídají. Můžete také přeskočit a znovu vyhledat otázky.

Pomocí přepínačů můžete zvolit další nastavení (modrá znamená zapnuto, šedá znamená vypnuto):

  • Require Names – Vyžadovat jména –doporučuji pro další evidenci výsledků pro hodnocení.
  • Shuffle Questions –mění pořadí otázek, aby se zabránilo podvádění mezi studenty
  • Shuffle Answers– mění pořadí odpovědí pro každou otázku, aby se zabránilo podvádění mezi studenty
  • Show Question Feedback –studenti se dozvědí ihned po odpovědi, zda odpověděli dobře nebo špatně.
  • Show Final Score –studenti uvidí svůj celkový výsledek po odevzdání
  • One Attempt – jeden pokus– studenti získají pouze jeden pokus; pokud se odhlásí a přihlásí zpět, budou pokračovat tam, kde skončili

Samotné zobrazování výsledků testu je ve formě závodů jako pruhový diagram, každý student má svoji řádku na které se zobrazuje počet úspěšných odpovědí.

Celkové výsledky testu zůstávají ve vašem účtu uchovány a vy se k nim můžete kdykoliv později vrátit.

Celá aplikace je velmi přehledná, jednoduchá, snadno a rychle využitelná a jejím hlavním cílem je rychlé, jednoduché a přehledné testování.

Druhá doporučená aplikace je KAHOOT. Je složitější, ale umožňuje vám kromě testů vytvářet výukové lekce, hry, prezentace a řadu dalších aktivit a svým obsahem vlastně plní roli plnohodnotného e-learningového prostředí, ovšem na rozdíl od těch suchopárných které známe, je výrazně hravější a snadnější. V našem prostředí je jediným „problémem“ používání nutná angličtina pro pochopení ovládání a nastavení.

Vše potřebné najdete na adrese www.kahoot.com , v základním nastavení je verze BASIC zdarma a aktuálně nabízí společnost všem školám zasaženým koronavirem přístup ZDARMA ve verzi PREMIUM do konce tohoto školního roku.

Práce s KAHOOT je téměř stejná jako se SOCRATIVE. Vytvoříte si učitelský účet, ve kterém připravujete výukové materiály a studenti si nainstalují aplikaci pro svůj studentský účet, kde se opět přihlašují do „vaší místnosti“.

Velkou výhodou je knihovna již vytvořených materiálů a šablon, které můžete pro svoje návrhy a materiály využít.

Určitě doporučuji vyzkoušet.  

Napsat komentář