U Uranie 18, Praha 7, 170 00
+420 602 363 446
josef.sir@3epraha.cz

Kartonová krabice

Podpora výuky CAD/CAM ve školách

Kartonová krabice

Stále častěji se setkáváme s tím, že přepravní obaly a krabice jsou vytvořeny z papírových kartonů. Jednak je to ekologické a jednak se to dobře likviduje. Několika operacemi bez nožů a nůžek rozložíte i složitou krabici do plochého tvaru, který nezabírá žádné velké místo ve vašem kontejneru na papír. Když tedy nechcete karton dále využít ke svým pokusům a dalšímu využití.  Objevil jsem zajímavý návod pro přípravu kartonového obalu, tak nabízím jeho možné využití pro zadání nejen studentských prací.

SOLIDOWORKS Sheet Metal jsou nástroje pro práci s plechem, tvorbu plechových dílů, návrhy ohybů a rozvinutí. A tak jsme se rozhodli vyzkoušet tyto nástroje  pro návrh jednoduchého tvaru kartonové krabice, která není jako model složitá a není také určená tvarem případné součásti nebo předmětu, který bychom do krabice vkládali.

Zkoušeli jste si někdy složit svoji krabici z papíru? Kreslili jste si na to návod? A protože práce s kartonem je v mnoha ohledech podobná práci s plechem, napadlo nás k tomu využít SOLIDWORKS. Proč nevyužít nástrojů SOLIDWORKS pro zpracování plechu při práci s kartonem.

Při navrhování plechového dílu  je prvním krokem vytvoření základního tvaru.

Vytvořili jsme náčrt půdorysu základny součásti s nastavením tloušťky materiálu.

K přidání stran do pole jsme použili nástroj Edge Flange. Jednu hranu základního tvaru jsme vybrali jako profil a nastavili jsme parametry, jako je úhel, délka příruby a poloha příruby.

Pro pokračování v budování stran krabice, jsme použili nástroj okrajové příruby k přidání dalších strukturálních ohybů k prvnímu tvaru a více stran k základnímu tvaru.

Lemový nástroj jsme použili k vytvoření poutka pro držení boků krabice pohromadě a vytvoření štěrbiny, do které lze zastrčit části další stěny pro uzavření krabice.

Celý návrh krabice jsme doplnili o zavírací víko. 

Jakmile jsme návrh v SOLIDWORKS dokončili, použili jsme nástroje k rozložení krabice do ploché části. Rozvinutý tvar krabice jsme uložili  jako soubor DXF.

Soubor DXF jsme potom otevřeli v Adobe Illustratoru a upravili jsme barvy čar tak, aby je mohla zpracovat aplikace Trotec Job Control. Čárkovaně jsou označeny ohybové čáry.

Krabici jsme vyřezali z vlnité lepenky 1/8 ”na laserové řezačce Trotec Speedy 400 v laboratoři 3D EXPERIENCE Lab ve společnosti DASSAULT SYSTEMES ve Walthamu.

Podle našich zkušeností je SOLIDWORKS Sheet Metal užitečným a snadno použitelným nástrojem, který dobře spolupracuje s řadou dalších strojů a softwarů. Při přechodu z navrhování na výrobu krabičky jsme ocenili uložení funkce SOLIDWORKS jako DXF. Přechod rozvinuté části na DXF byl rychlý a jednoduchý a je to univerzální formát souboru, který lze použít k ovládání různých strojů, jako jsou laserové řezačky, vodní trysky nebo CNC směrovače. Doporučujeme SOLIDWORKS Sheet Metal každému, kdo chce navrhnout obalové krabice z kartonů. 

 

Napsat komentář