U Uranie 18, Praha 7, 170 00
+420 602 363 446
josef.sir@3epraha.cz

Finále bylo online

Podpora výuky CAD/CAM ve školách

Finále bylo online

Letošní průběh našich STEM projektů 3E Dragster a 4×4 LR ve školách byl bohužel až drasticky ovlivněn COVIDem a zavřením škol, jak na jaře, tak zejména nyní na podzim. Oba projekty jsou zaměřené na konstrukční řešení modelu závodního auta. 3E Dragster je rychlostní speciál s elektrickým pohonem a RC ovládáním pro rovnou trať, 4×4 LR pak terénní RC čtyřkolka pro jízdu v překážkách.

Na jaře jsme ještě optimisticky předpokládali, že obě soutěže přeložíme na podzim a že vše proběhne tak jak má. Sice v pozdějším termínu, ale se všemi etapami včetně závodů. 

Bohužel skutečnost předčila i ta naše nejhorší očekávání a po sérii naprosto zmatečných rozhodnutí, která se týkala škol, zůstaly týmy bez svých základen ve školách. 

Řada týmů však ukázala, že ani tyto podmínky jim neseberou nadšení a schopnost spolupráce a dokázaly se s úkoly poprat více než na výbornou. 

Po konzultacích s manažery týmů jsme se rozhodli, že jejich nadšení a úsilí nesmí vyjít do ztracena a uspořádali jsme  finálové vyhodnocení ve virtuálních podmínkách.

Převést hodnocení projektů, které ve standardních podmínkách probíhá celý vikend, do virtuálního setkání byla velká výzva, ale společně s týmy jsme to dokázali a tak se ve středu 16. prosince sešli fináloví účastníci ve virtuálním prostředí ZOOM k vyhodnocení svých projektů, když před tím museli organizátorům zaslat potřebné podklady – modely, konstrukční dokumentaci, prezentace a marketingové materiály k projektu. Na virtuální konferenci pak již ostatním týmů i porotě představovali svůj tým a výsledky svého projektu.

 

Všechny týmy nabídly velmi zajímavá konstrukční řešení a nápady, ať již se to bylo uspořádání pohonů, elektrického řešení nebo designu svých vozů.

Porota tak neměla jednoduchou úlohu. Soutěž je soutěž a museli jsme tak vyhodnotit pořadí týmů ve finálovém klání, i když jsme přesvědčeni, že na prvním místě by měli být všechny finálové týmy. Schopnost splnit zadání, vytvořit své modely včetně fyzických prototypů, spolupracovat v takto extrémních podmínkách, na které je nemohl nikdo připravit, zasluhuje velké uznání a obdiv.

Týmy v obou soutěžích jsme hodnotili společně a na prvním místě se umístil tým Miracle Engineers ze školy ve Strakonicích. Velké uznání ale patří zejména týmu Multimates, který na rozdíl od ostatních týmů nemohl využít ani minimální podporu zázemí a podpory učitelů své školy, protože byl složen ze zástupců tří různých škol. 

záznam z virtuálního finále

záznam z vyhodnocení

 

Jedna odpověď

Napsat komentář